Movember - Je čas zaměřit se na zdraví mužů!

Movember

Přišel listopad a všude kolem sebe vidíme muže napříč všemi věkovými kategoriemi a národnostmi, jak si pěstují své vousy a kníry. Jak je známo, "Movember" je měsícem neholení se (#noshave!). Kromě módních trendů je to ve skutečnosti symbolický akt pro obtíže týkající se mužského zdraví, jako například rakovina prostaty, rakovina varlat a duševní zdraví. V rámci našeho poslání napomáhat zvyšovat povědomí o těchto důležitých tématech se tento měsíc podělíme o některá fakta týkající se rakoviny prostaty.

Co je to rakovina prostaty?

Rakovina prostaty je jedním z nejčastějších typů rakoviny objevujících se u mužů. Ovlivňuje prostatu (předstojnou žlázu), v níž se tvoří část tekutiny, která je součástí spermatu.

Co říkají statistiky?

Při včasné detekci a léčbě je šance na poražení tohoto typu rakoviny vyšší. Proto je po 40. roce života nezbytné, aby muži proaktivně navštěvovali svého lékaře kvůli každoročnímu preventivnímu vyšetření. American Cancer Society uvádí, že alespoň u 1 z 8 mužů bude během jejich života diagnostikován tento typ rakoviny a že v roce 2021 pouze v Americe na rakovinu prostaty zemřelo 34 130 mužů. S tak vážnými statistikami v ruce je důležité znát příčiny, rizika a příznaky, se kterými se pacienti setkávají. Důležité je také mít na paměti, že prevence rakoviny je jednou z nejvýznamnějších globálních výzev týkajících se veřejného zdraví ve 21. století.

Jaké jsou příčiny a rizikové faktory rakoviny prostaty?

Příčiny rakoviny prostaty nelze snadno určit. Nicméně mnoho faktorů, jako jsou například věk, kouření, obezita, rodinná anamnéza, genetika a sedavý způsob života, zvyšuje riziko růstu rakovinných buněk v prostatě.

Včasná detekce a testy

Zde jsou uvedeny dva způsoby, kterými lze odhalit rakovinu prostaty s dostatečným předstihem:

  • Prostatický specifický antigen (PSA): Kontrola hladin PSA v krvi.
  • Digitální rektální vyšetření (DRE): Během této metody lékař do konečníku vloží lubrikovaný prst v rukavicích a prohmatá prostatu.

Pokud je Vám více než 40 let, požádejte svého lékaře o provedení testu včasné detekce. Pamatujte, že včasná detekce je klíčovým krokem k úspěchu!

Důležité je také to, aby lékaři dobře znali anatomii prostaty a zvládli tak provést a vyhodnotit DRE. Pro trénink vyšetření prostaty je dostupná celá řada modelů a simulátorů. Jedním z nich je například model pro vyšetření prostaty, který disponuje čtyřmi vyměnitelnými nástavci zobrazujícími různá stádia rakoviny prostaty. Dále jsou dostupné také dva simulátory pro vyšetření per rectum. Všechny z nich mají vyměnitelné nástavce simulující různá stádia různých onemocnění prostaty. K dispozici jsou tyto modely: Simulátor pro vyšetření per rectumSimulátor pro vyšetření per rectum a prostaty a Simulátor pro vyšetření prostaty

Zdroj: 3B Scientific